Her er en herlig oppskrift på sveler med jordbærsyltetøy!
Dette trenger du:
Sveler
2 egg
150 g sukker
400 g hvetemel
2 ts natron
1/4 ts hjortetakksalt
1 ts vaniljesukker
ca. 1/2 l kefir
smør til steking
Kjapt jordbærsyltetøy
500 g jordbær
100-125 g finkornet sukker
Fremgangsmåte:
Start med å piske eggedosis av egg og sukker. Bland sammen det tørre i en bolle og rør i det med en ballongvisp for å få ut eventuelle klumper. Tilsett melet i eggedosisen og rør det inn for hånd før du har i kefiren til sluttt. Når alt er godt blandet lar du bollen stå på benken i en halvtimes tid slik at røra får svelle. Skal den stå lenger, setter du den i kjøleskapet.
Stek svelene i stekepanne eller på en takke på middels temperatur. Fordel røra med en skje. Når det kommer bobler opp av røra i panna, er svelene klare til å snus.
Jordbærsyltetøy:
Del jordbærene i mindre biter og rør inn sukkeret. Jeg bruker ofte å mose litt av jordbærene med en gaffel eller i en food processor når jeg lager mye, for å få et tykkere syltetøy. Når du skal spise opp syltetøyet med en gang, trengs det ingen konservering.
Nyt svelene og syltetøyet.